
Viimasel ajal on maailmas üha rohkem hakatud tähelepanu pöörama ettevõtlusele, mis ei keskendu ainult kopsaka kasumi teenimisele, vaid toob kasu ka ühiskonnale ning pakub tegijatele endile head enesetunnet. Sellist ettevõtlusvormi nimetatakse sotsiaalseks ettevõtluseks. Aga mida see täpsemalt tähendab ja kas see võiks olla just sinu jaoks õige valik?
Mis on sotsiaalne ettevõtlus?
Sotsiaalne ettevõtlus on ärimudel, mille eesmärk on lahendada sotsiaalseid, keskkonnaalaseid või kogukondlikke probleeme majanduslikult jätkusuutlikul viisil. Erinevalt tavapärasest äritegevusest ei ole siin peamine eesmärk kasumi maksimeerimine, vaid hoopis positiivne mõju ühiskonnale. Sotsiaalsed ettevõtjad suunavad suure osa teenitud tulust tagasi oma missiooni täitmiseks – olgu selleks haridus, tervishoid, keskkonnahoid või kogukonnaelu edendamine.
Kas sotsiaalne ettevõtlus sobib sulle?
Kui otsid tähenduslikku tööd ja tahad oma tegevusega maailma paremaks muuta, siis sotsiaalne ettevõtlus võib olla just sinu jaoks! See annab võimaluse kombineerida loovust, uuendusmeelsust ja ühiskondlikku kasu. Lisaks saad arendada oma ettevõtlusoskusi ilma, et peaksid keskenduma ainult kasumi teenimisele.
Ära muretse, kui sul pole suurt äriplaani, ja sa ei unista globaalse haardega idufirmast. Võib alustada palju väiksemalt. Noored üle maailma loovad edukaid roheettevõtteid, toovad innovatsiooni haridusse või viivad ellu kogukondlikke projekte. See on suurepärane võimalus tegeleda teemadega, mis sind päriselt huvitavad, ja leida lahendusi probleemidele, mis sulle korda lähevad.
Kui tavapärased ettevõtted jagavad oma kasumi omanike ja investorite vahel, siis sotsiaalsetes ettevõtetes suunatakse kasum tagasi ühiskondliku eesmärgi täitmiseks. See ei tähenda, et sotsiaalne ettevõtlus poleks jätkusuutlik – vastupidi! Edukad sotsiaalsed ettevõtted teenivad ise oma tegevuseks vajaliku raha ja ei sõltu toetustest.
Kas sotsiaalne ettevõtlus ja mittetulundustegevus on sama?
Mittetulundusühing (MTÜ) võib olla sotsiaalne ettevõte, kuid mitte kõik MTÜd ei ole automaatselt sotsiaalsed ettevõtted. Kuigi sotsiaalne ettevõtlus ja MTÜ-d võivad tunduda sarnased, on neil oluline erinevusi.
MTÜ-d tegutsevad peamiselt liikmemaksude, annetuste ja toetuste abil ning nende eesmärk ei ole oma tulu teenimine. Sotsiaalsed ettevõtted aga kasutavad ärimudeleid, et teenida tulu ja hoida oma tegevus käigus iseseisvalt.
Miks võiksid Sina valida sotsiaalse ettevõtluse tee?
Kui tunned, et tahad ühiskonnas midagi päriselt muuta ja samal ajal arendada oma ettevõtlusoskusi, siis on sotsiaalne ettevõtlus kindlasti kaalumist väärt. See annab sulle võimaluse töötada valdkonnas, mis sulle korda läheb, ning samal ajal olla majanduslikult iseseisev. Kui sind inspireerib mõte luua äri, mis teenib maailma, mitte ainult rahakotti, siis miks mitte proovida? Kui oled valmis astuma esimese sammu ja uurima, kuidas sotsiaalne ettevõtlus võiks just sinu jaoks toimida, siis pöördu julgelt oma maakonna arenduskeskuse poole, kust on võimalik küsida nõu. Võib olla on see just see tee, mis aitab Sul oma ideed ellu viia ja maailmas midagi päriselt muuta!
Kellest võtta eeskuju?
“Sotsiaalne ettevõtlus on igaühe teadlik ja vastutustundlik valik, mis kujundab meie igapäevaotsuseid ja mängib suurt rolli tuleviku Eesti loomisel. Läbi sotsiaalse ettevõtluse põhituuma – kodanike kaasamise, keskkonnahoiu ja majanduse edendamise – saame tugevdada kogu meie ühiskonda,” leiab sotsiaalse ettevõtte Rendiplatvorm OÜ asutaja Helena Aavistu. Tema sõnul tegutsevad sotsiaalseid ettevõtted enamasti sihiga kõigi tervise ja heaolu, säästva tootmise ja tarbimise ning kvaliteetse hariduse suunas.
Eestis tegutseb sotsiaalse ettevõtluse valdkonnas mitmeid noorte asutatud ettevõtteid. Näiteks toodab ByMossy OÜ keskkonnasõbralikke õhupuhasteid, samas kui Seik kirjastuse inspireerivad tervist ja heaolu edendavad märkmikud on pärit Pärnu noortelt. Säästva tootmise ja tarbimise eeskujuks on öko majutuskoht Looming Hostel, mille noored asutajad seisid silmitsi eelarvepiirangutega, kuid leidsid nutikaid lahendusi sisustuse ja vajalike materjalide hankimiseks, tihti ka ise mööblit valmistades. Haridusse panustavad sotsiaalsed ettevõtted nagu Vivita Lahenduste Laboratoorium ja MTÜ YFU Eesti, kelle hariduslikud õppeprogrammid toetavad loovate ja maailmamuutjate noorte arengut.