Nutikad ja uudishimulikud noored arendasid leiutamisoskusi

28.04.2025

Võrumaa arenduskeskuse ja Tallinna Vivita lahenduste laboratooriumi koostöös on poolsada Võrumaa noort saanud arendada oma leiutamis- ja prototüüpimisoskusi.

 

Nutikad ja uudishimulikud põhikoolinoored kümnest Võrumaa koolist alustasid oma teekonda Eestis ainulaadses loovus- ja leiutamislabori programmis «Ideest prototüübini» eelmise aasta sügisel.

Eesmärk on noori inspireerida leidma probleemidele lahendusi disainmõtlemise abil. See omakorda arendab korraldajate sõnul nende ettevõtlikkust ja omaalgatust ning annab praktilisi oskusi prototüüpide loomise teel.

Õppe käigus kohtuti umbes kord kuus, kokku kaheksal korral, vaheldumisi pealinnas ja Võrumaal. Programmi jooksul on noored külastanud mitut ettevõtet, näiteks autode elektrilaadijaid tootvat Voolu, ning kohtunud eri valdkondade spetsialistidega. Programmi külaliseksperdid, kelle seas autodisainer Björn Koop, digipanganduse juht Margus Holland, ettevõtja Andrus Purde ja investor Sten Tamkivi, on jaganud praktilisi näpunäiteid ning inspireerinud noori oma ideid edasi arendama.

Uue mõttelaadi kasvatamine

Programmis töötasid osalejad kolme- kuni viieliikmelistes tiimides, mis moodustati huvide, mitte tutvuste põhjal. Noored on välja töötanud lahendusi nende jaoks olulistele probleemidele, nagu näiteks koolikiusamise ennetamine, raha säästmise ja teenimise võimalused noortele, eri vanuses laste keeleõppe toetamine, vihmavee kasutamine autopesulates ning nutisõltuvuse vähendamine.

Võrumaa arenduskeskuse noorte ettevõtlikkuse projektijuht Kadi Kaur ütles, et programmiga alustas 47 õpilast. «Laste tagasiside on positiivne. Võibolla nad ise ei hooma veel selle programmi täit kasutegurit, aga eesmärk ongi mänguline õppimine ehk nad õpivad nii, et nad ise ei saa arugi sellest. Lapsed saavad oskusi teisiti mõelda, teisiti probleemidele läheneda ja neid lahendada,» rääkis Kaur.

Ta lisas, et see oskus on valdkondadeülene ehk kasutatav kogu elu. Näiteks üks programmis õpilastega osalenud majandusõpetaja ütles, et majandustundide vältel ei oleks noored ealeski oma ideega nii kaugele ja reaalse lahenduseni jõudnud.

Kauri sõnul on säärane praktiline programm noortele olnud huvitav ja lõiminud eri valdkondi nagu tehnoloogia, inseneeria, disain ja ettevõtlus kokku. «Sellist loovust ja prototüüpimist toetavat keskkonda, nagu on Vivita leiutamislaboris, mujalt Eestist praegu veel ei leia. Eesmärk on kasvatada Võrumaal mõttelaadi, et proovimine ja katsetamine, ent ka eksimine ja vigade tegemine on protsessi osa, ning selle kaudu sünnivadki uued lahendused ja saab tekkida innovatsioon,» märkis Kadi Kaur.

Võrumaa lastega ettevõetud projekt on esmakordne. «Huvilisi oli palju. Iga huvitatud kool sai osalemiseks keskmiselt kuus kohta 5.–8. klasside lastele ja noortele,» lisas ta. Programmiga liitusid Võru Kesklinna kool, Võru Kreutzwaldi kool, Parksepa keskkool, Osula põhikool, Kuldre kool, Antsla ja Vastseliina gümnaasium, Leiutajate külakool, Väike-Werrone kool ja Puiga põhikool.​

Vivita lahenduste laboratoorium ehk prototüüpimislabor on loodud noortele leiutamis- ja inseneeriaoskuste arendamiseks. Labor on varustatud tööriistade, seadmete, masinate ja materjalidega nokitsemiseks ja loomiseks. Lapsi aitavad kohapeal professionaalsed mentorid.

Noored ei pelga keerukaid teemasid

«Võrumaa noored on olnud uskumatult tublid – nende uudishimu, loovus ja koostööoskus on muljetavaldavad,» lausus Vivita koostöösuhete juht Sigrid Kägi. Tema sõnul näitab programm «Ideest prototüübini» hästi, kui võimas võib olla õppimine, kui see toimub käed küljes, meeskonnana ja päriselu probleemidele lahendusi otsides.

«Noored ei pelga keerukaid teemasid nagu koolikiusamine, nutisõltuvus või vee säästmine – nad lähevad julgelt süvitsi ja pakuvad lahendusi, mille üle võib ainult uhkust tunda. Just sellised kogemused, kus võib eksida, katsetada ja ise avastada, kujundavadki välja mõtestatud ja vastutustundlikud tegijad. Meil on suur rõõm ja au olla osa nii ägedate noorte tegijate teekonnast. Näeme juba, kui suur mõju sellel programmil on,» lisas Kägi.

Kadi Kauri sõnul koostöö Vivitaga jätkub ja samuti selle mõttelaadi maaletoomine Võru maakonda. «Kas jätkame sama programmiga või kombineeritud moel, on praegu veel lahtine,» sõnas ta.

Programmis saadud kogemused kuluvad noortel marjaks ära juba sel laupäeval, kui aset leiab kaheksas Võrumaa robootikapäev ja leiutamise festival. See on tähtsündmus piirkonna robootika- ja leiutamishuvilistele noortele, mis sünnib MTÜ Nuti-Võlur ja Võrumaa arenduskeskuse koostöös.

Lisainformatsioon:

Kadi Kaur

SA Võrumaa Arenduskeskus

Noorte ettevõtlikkuse projektijuht

Tel 521 7705

kadi.kaur@vorumaa.ee