
Ettevõtlikkus algab uudishimust ja soovist midagi uut luua, proovida ja katsetada. Noorte ettevõtlikkuse arengut mõjutavad nii keskkond, juhendajate tugi kui ka võimalused saada praktilisi kogemusi juba varases eas. Valgamaal on aastatega kujunenud tugev võrgustik, mis pakub lastele ja noortele võimalust arendada oma ideid ja oskusi, alustades lasteaiast kuni oma mini- ja õpilasfirmade loomiseni koolis. Juba kümme aastat on Valgamaa Arenguagentuuri juures tegutsenud noorte ettevõtlusprogramm Nupp Nokib. Aasta-aastalt kasvatakse ja arenetakse, koolitatakse juhendajaid ja toetatakse ettevõtlust edendavaid tegevusi. Valgamaa kuulub ka suuremasse, Lõuna-Eesti maakondi ühendavasse LEEN (Lõuna-Eesti ettevõtlikud noored) projekti, mille eesmärk on toetada Lõuna-Eesti laste ja noorte kujunemist ettevõtlikeks ja positiivse ellusuhtumisega täiskasvanuteks, kes soovivad panustada oma kodupiirkonna arengusse. Üha rohkem noori kaasatakse kogukondlikesse teemadesse ning tegutsevad noortevolikogud.
Ettevõtlikkus algab juba lasteaias
Sel aastal kaasati Nupp Nokib programmi esmakordselt ka lasteaialapsed. Tõrva Mõmmiku lasteaias osaleb projektis kümme last. Lapsed alustasid oma ettevõtlusteekonda pisiminifirma koosolekuga, kus arutleti, mida ettevõtlus tähendab, ning ühiselt mõeldi välja nii toode kui ka firma nimi. Lasteaia direktor Lisanna Kaar ütleb, et lapsed on teemaga innukalt kaasa tulnud, neile meeldib ise asju korraldada, planeerida ja oma ideid ellu viia. Kõige olulisemaks peab ta, et lapsed tunneksid end protsessi osana ja saavad ise tegutseda. „Ettevõtlikkusega on oluline hakata tegelema juba lasteaias, sest ettevõtlikkus ei tähenda ainult äris tegutsemist, vaid eelkõige aktiivset ja iseseisvat mõtlemist, probleemide lahendamist ning algatusvõimet. Kui juba varakult toetada laste loovust, enesekindlust ja koostööoskusi, loob see tugeva aluse tulevikuks – olgu see siis tööelus, õpingutes või igapäevaelus“, lisab Kaar.
Koolid annavad ettevõtlusele hoogu
Käesoleval õppeaastal on Valgamaal loodud 18 õpilas- ja minifirmat, mis tegutsevad Valga Põhikoolis, Hargla Koolis, Valga Priimetsa Koolis, Valga Gümnaasiumis, Otepää Gümnaasiumis, Valgamaa Kutseõppekeskuses, Otepää Avatud Noortekeskuses ja Keeni Noortekeskuses. Noored on loonud erinevaid tooteid: ehteid, küünlaaluseid, erilisi mütse, lemmiklooma söögikausihoidjaid, disainitud pakendeid, võtmehoidjaid ja purgiümbriseid jpm. Tooteidee on sündinud tavaliselt millestki elulisest, näiteks Valga Priimetsa Kooli minifirma LoomaJälg sündis armastusest koduste maitsete vastu. Noored, kes on harjunud koos vanaemaga moose keetma, otsustasid asja suuremalt ette võtta. Nüüd valmistavadki nad maitsvaid ja erilisi moose. Hitt-tooted, nagu tomati-tšilli ja kõrvitsa-apelsinimoos, on saanud sooja vastuvõtu osaliseks. Valga Põhikooli minifirma Ökovõrk tekkis ideest pakkuda keskkonnasõbralikumat alternatiivi kilekottidele. Noored hakkasid valmistama korduvkasutatavaid puuviljakotte vanadest kardinatest ja teevad koostööd õmblusettevõtetega, et koguda materjalijääke ja anda neile uus elu.
Noortekeskuste roll noorte ettevõtlikkuse arendamisel
Ettevõtlikkuse arendamisse panustavad ka noortekeskused, pakkudes noortele võimalust tegutseda vabatahtlikena, korraldada üritusi, viia läbi töötubasid ja omandada kogemusi, mis aitavad neil tulevikus aktiivse ja tegusa inimesena hakkama saada. Otepää Avatud Noortekeskuses tegutseb piirkonnaülene rahatarkuse ring Tarkus Tunnelis, mille raames on noortel võimalik luua enda mini- või õpilasfirma. Ettevõtlike ideede elluviimiseks saab taotleda omaalgatusefondi toetust, mille abil on korraldatud nii filmiõhtuid külarahvale kui ka töötubasid koolinoortele. Otepää Avatud Noortekeskuse juhataja Kätlin Nukka leiab, et ettevõtlikkuse arendamine on Valgamaal märgatavalt tõusnud: „Viimastel aastatel on ettevõtlikkuse arendamine Valgamaal olnud järjepidev ja järjest süsteemsem, pakkudes noortele võimalusi õppida, katsetada ja panustada kogukonna arengusse.“.
Miks tasub noortel ettevõtlusega katsetada?
Kuid mida annab ettevõtlusega tegelemine noortele? Otepää Gümnaasiumi õpilasfirma Riputa Rohelus esindajad, kes müüvad nöörist taimeriputisi, usuvad, et ettevõtlusega alustamine on avanud neile uusi võimalusi ja soovitavad ka teistele olla avatud kõigele, mida elu pakub: „Meile on selle ettevõtte loomine olnud elumuutev ning oleme kindlad, et ei saa mitte kuskilt nii huvitavat ja arendavat kogemust. Kui ise nurgas oodata, kuni keegi sind kaasab, siis ei juhtu seda kunagi.“. Mitmed õpilasfirma loonud noored tunnistasid, et alguses paistis ettevõtte loomine keeruline ja segane, kuid siis hakkas kõik sujuma märksa lihtsamalt ning iga uus kogemus lisas enesekindlust. Noored tõdevad, et õpilasfirma on olnud hea stardiplatvorm, andes kindlust ja motivatsiooni jätkata ettevõtlusega ka pärast kooli lõpetamist.
Lisaks ettevõtluse arendamisele on LEEN-projektis olulisel kohal ka ettevõtlikkuse toetamine
„Lõuna-Eesti ettevõtlikud noored“ (LEEN) projekti raames toimuvad mitmed põnevad ja harivad tegevused noortele ka seoses nende ettevõtlikkuse ja omaalgatuse arendamisega. Näiteks on Valgamaa noored osalenud projektide juhtimise- ja koostamise koolitusel ning löönud väga aktiivselt kaasa noorte sotsiaalsel häkatonil „Noorte Mõttehäkk“, kus koostöös mentoritega arendati edasi endi põnevaid üritusi, algatusi ja kitsaskohtadele võimalike lahenduste leidmist. Mõlemal tegevusel on aktiivselt kaasa löönud ka Tõrva Gümnaasiumi õpilasesindus ja noortevolikogu. Tõrva Noortevolikogu tulevikuplaanide hulka kuulub mitmete noortele suunatud ürituste korraldamine. Näiteks planeeritakse augustisse lõkkeõhtut, samuti soovitakse Tõrva Tulepäevade ajal ellu viia “Räige takistusrada”, mis on mõeldud kõigile huvilistele. Lisaks plaanitakse tähistada rahvusvahelist noortepäeva erilise üritusega. „Noorte ettevõtlikkust püüame edendada, promodes erinevaid koolitusi ja võimalusi, hetkel keskendume just LEEN-projekti raames toimuvatele tegevustele. Lisaks osaleme aktiivselt Tõrva Vallavolikogu erinevate komisjonide töös, et seista noorte huvide eest ja rääkida kaasa neid puudutavates küsimustes. Meie eesmärk on olla noortele hääleks kogukonnas, tuua esile nende vajadused ja ideed ning pakkuda võimalusi eneseteostuseks ja aktiivseks osalemiseks kogukonnaelus.“ sõnas Tõrva Noortevolikogu aseesimees Matthias Kalja.
Valgamaa noorte ettevõtlikkuse ja ettevõtluse arendamisega seotud põnevatel tegevustel soovitame silma peal hoida Valgamaa Arenguagentuuri kodulehe www.arenguagentuur.ee kaudu. Meie maakonna ja Lõuna-Eesti noorte firmadega saab lähemalt tutvust teha juba 17. mail, mil Valga linna keskväljakul toimub Valga-Valka piirilaada raames Valga-Valka piirilaada noortelaat, kus selguvad ka selle aasta parimad Valgamaa õpilaste firmad.
Tegevusi viiakse ellu meetme „Atraktiivne piirkondlik ettevõtlus- ja elukeskkond” vahenditest koostööprojekti “Lõuna-Eesti ettevõtlikud noored” (LEEN) raames.
Liina Luht
Alfa-Omega Communications
Rasmus Onkel
Valgamaa Arenguagentuur