Ettevõtlusõpe, mis ennetab läbipõlemist – miks on eneseregulatsioon oluline?

01.03.2025

Fotol: eneseregulatsiooni ja inimsuhete teemaline matk ning linnalaager Viljandimaal 27-28.02.2025.

Ettevõtlus ei ole vaid nutikas äriidee või turu tundmine, see nõuab ka usaldusväärseid suhteid, inspiratsiooni, sihikindlust ning võimet hoida elumuutustes sisemist tasakaalu. Seetõttu on oluline, et ettevõtlusõppes käsitletaks ka eneseregulatsiooni. Eneseregulatsioon on inimese oskus teadlikult juhtida oma käitumist, emotsioone ja mõtteid. See hõlmab võimet suunata oma tähelepanu, tulla toime stressiga ning harjumust oma tegevusi planeerida ja analüüsida. Eneseregulatsioon aitab noortel paremini kohaneda, oma eesmärke saavutada ja olla edukad nii ettevõtluses kui ka elus laiemalt.

Olen hariduselt sotsiaalpedagoog ning mul on kogemus noortega töötamisel nii koolis, noortekeskuses,  asendushooldussüsteemis kui ka oma erapraksises. Kui rääkida noortega vaimsest tervisest, motivatsioonist, elu tähendusest ja muudest sügavatest teemadest, siis nad enamasti  kuulavad nii tähelepanelikult, et ruumis võiks kuulda nõela kukkumist. Minu jaoks tähendab see, et teemad kõnetavad neid ja nad otsivad olemuslikele küsimustele vastuseid. Planeerides LEEN projekti (Lõuna-Eesti ettevõtlikud noored) raames erinevaid tegevusi nii Viljandimaa noortele kui ka juhendajatele, keskendun alati ka sellele, et toetada nende vaimset tervist, inimsuhteid, ajaplaneerimist ja muid nii-öelda pehmeid oskusi. Ettevõtlikkuse arendamisel on oluline juba varakult õppida oma ressursse säästma ja kasutama viisil, mis toetab vaimset ja füüsilist heaolu. Liigne kiirustamine, ületöötamine või ainult tulemusele keskendumine võib viia olukorrani, kus kaotatakse side nii enda kui ka teistega. Seetõttu peaks ettevõtlusõpe sisaldama ka refleksiooni ja praktilisi harjutusi, mis aitavad arendada teadlikkust iseenda toimimisest ning oskust taastuda pingelistest perioodidest. Üks tõhus viis eneseregulatsiooni õpetamiseks on teadvustatud pauside võtmine ja teadveloleku praktikad. Lisaks võib ettevõtlusõppes rakendada stressijuhtimise meetodeid, nagu hingamisharjutused või füüsiline aktiivsus, mis aitavad säilitada tasakaalu ja vältida üleväsimust. Oleme Viljandimaa ettevõtlike noortega nendele praktikatele eraldi tähelepanu pööranud. Näiteks toimus veebruari lõpus matkalaager “Samm edasi”, mis keskendus spetsiaalselt eneseregulatsiooni oskustele ja inimestevahelistele suhetele. Ettevõtlus ja ettevõtlikkus võiksid olla elujaatavad, pakkudes meile mitte ainult majanduslikke võimalusi, vaid ka oskust juhtida oma elu tasakaalukalt ja teadlikult.

Kui soovime, et noored suudaksid tulevikus oma ideid ellu viia ja neid kestlikult arendada, peame õpetama neile mitte ainult äristrateegiaid, vaid ka oskusi, mis aitavad neil oma sisemist tasakaalu hoida ja pikaajaliselt motiveerituna püsida.

LEEN projekti rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi meetmest “Atraktiivne piirkondlik ettevõtlus- ja elukeskkond”, kaasrahastab Euroopa Liit.

Einar Ilves

Noorte ettevõtlikkuse koordinaator

SA Viljandimaa arenduskeskus